Slide Välkommen till Padel
på nästa nivå
Padel Tour \ Euro Finans Invitational 2021 20-22 MAJ 20-22 MAJ

Stad: Helsingborg
Arena: Helsingborg Arena
Datum: 20-22 maj 2021
Kategori: Damer & Herrar

20-22 maj 2021

Tabeller

Gruppspel Herr

GRUPP STARTTID BANA RESULTAT TV
G. Rubio (ESP)
C. Rocafort (SWE)
vs. J. Leal (ESP)
C. Knutsson (SWE)
Herr1 Tors – 12:15 Bana 1 6-2 7-5 0-0 TV
A. Fernandez (ESP)
S. Vasquez (SWE)
vs. M. Yanguas (ESP)
D. Windahl (SWE)
Herr2 Tors – 12:15 CC 2-6 4-6 0-0 TV
J. Leal (ESP)
C. Knutsson (SWE)
vs. I. Ramirez (ESP)
P. Figueroa (SWE)
Herr1 Tors – 15:45 CC 6-4 6-4 0-0 TV
A. Fernandez (ESP)
S. Vasquez (SWE)
vs. A. Coello (ESP)
J. Larsson (SWE)
Herr2 Tors – 15:45 Bana 1 2-6 6-4 3-6 TV
G. Rubio (ESP)
C. Rocafort (SWE)
vs. I. Ramirez (ESP)
P. Figueroa (SWE)
Herr1 Tors – 19:45 6-3 6-2 0-0 TV
M. Yanguas (ESP)
D. Windahl (SWE)
vs. A. Coello (ESP)
J. Larsson (SWE)
Herr2 Tors – 19:45 7-5 6-3 0-0 TV

Semifinaler Dam

KATEGORI STARTTID BANA RESULTAT TV
S. Arvidsson (SWE)
B. Soleymani (SWE)
vs. A. Åkerberg (SWE)
T. Icardo (ESP)
Dam Tors – 14:00 CC 1-6 3-6 0-0 TV
A. Behram (SWE)
A. Martinez (ESP)
vs. A. Girdo (SWE)
A. Cañellas (ESP)
Dam Fred – 13:30 CC 3-6 4-6 0-0 TV

HERR GRUPP 1

SPELADE VINST FÖRLUST POÄNG
C. Rocafort
G. Rubio
2 2 0 4
C. Knutsson
J. Leal
2 1 1 2
P. Figueroa
I. Ramírez
2 0 2 0

HERR GRUPP 2

SPELADE VINST FÖRLUST POANG
S. Vasquez
A. Fernandez
2 0 2 0
D. Windahl
M. Yanguas
2 2 0 4
J. Larsson
A. Coello
2 1 1 2

Semifinal

GRUPP STARTTID BANA RESULTAT TV
G. Rubio (ESP)
C. Rocafort (SWE)
vs. A. Coello (ESP)
J. Larsson (SWE)
Herr Fred – 09:30 CC 6-3 6-3 0-0 TV
M. Yanguas (ESP)
D. Windahl (SWE)
vs. J. Leal (ESP)
C. Knutsson (SWE)
Herr Fred – 09:30 Bana 1 6-1 6-2 0-0 TV

Match om 3:e plats

GRUPP STARTTID BANA RESULTAT TV
S. Arvidsson (SWE)
B. Soleymani (SWE)
vs. A. Behram (SWE)
A. Martinez (ESP)
Dam Lörd –09:45 CC 7-5 5-7 2-6 TV

Final

GRUPP STARTTID BANA RESULTAT TV
G. Rubio (ESP)
C. Rocafort (SWE)
vs. M. Yanguas (ESP)
D. Windahl (SWE)
Herr Fred – 15:30 CC 7-5 4-6 4-6 TV
A. Åkerberg (SWE)
T. Icardo (ESP)
vs. A. Girdo (SWE)
A. Cañellas (ESP)
Dam Lörd – 12:00 CC 6-4 5-7 6-1 TV

GRUPP 1

SPELADE VINST FÖRLUST POANG
G. Rubio
C. Rocafort
2 2 0 4
J. Leal
C. Knutsson
2 1 1 2
I. Ramirez
P. Figueroa
2 0 1 0

GRUPP 2

SPELADE VINST FÖRLUST POANG
A. Fernandez
S. Vasquez
2 0 2 0
M. Yanguas
D. Windahl
2 2 0 4
A. Coello
J. Larsson
2 1 1 2

Herrar Gruppspel

Grupp 1 12:15 6-2 / 7-5 / 0-0 Bana 1
G. Rubio (ESP) C. Rocafort (SWE)
J. Leal (ESP) C. Knutsson (SWE)
Grupp 2 12:15 2-6 / 4-6 / 0-0 CC
A. Fernandez (ESP) S. Vasquez (SWE)
M. Yanguas (ESP) D. Windahl (SWE)
Grupp 1 15:45 6-4 / 6-4 / 0-0 CC
J. Leal (ESP) C. Knutsson (SWE)
I. Ramirez (ESP) P. Figueroa (SWE)
Grupp 2 15:45 2-6 / 6-4 / 3-6 Bana 1
A. Fernandez (ESP) S. Vasquez (SWE)
A. Coello (ESP) J. Larsson (SWE)
Grupp 1 19:45 6-3 / 6-2 / 0-0
G. Rubio (ESP) C. Rocafort (SWE)
I. Ramirez (ESP) P. Figueroa (SWE)
Grupp 2 19:45 7-5 / 6-3 / 0-0
M. Yanguas (ESP) D. Windahl (SWE)
A. Coello (ESP) J. Larsson (SWE)

Herrar Slutspel

Semifinal 1 Fredag 09:30 6-3 / 6-3 / 0-0 CC
Rubio/Rocafort vs Coello/Larsson
Semifinal 2 Fredag 09.30 6-1 / 6-2 / 0-0 Bana 1
Yanguas/Windahl vs Leal/Knutsson
Final Fredag 15:30 7-5 / 4-6 / 4-6 CC
Rubio/Rocafort vs Yanguas/Windahl

Damer Slutspel

Semifinal 1 Torsdag 14:00 1-6 / 3-6 / 0-0 CC
S. Arvidsson (SWE) B. Soleymani (SWE)
A. Åkerberg (SWE) T. Icardo (ESP)
Semifinal 2 Fredag 13:30 3-6 / 4-6 / 0-0 CC
A. Martinez (ESP) A. Behram (SWE)
A. Canellas (ESP) A. Girdo (SWE)
Placeringsmatch Lördag 09:45 7-5 / 5-7 / 2-6 CC
S. Arvidsson (SWE) B. Soleymani (SWE)
A. Martinez (ESP) A. Behram (SWE)
Final Lördag 12:00 6-4 / 5-7 / 6-1 CC
A. Canellas (ESP) A. Girdo (SWE)
A. Åkerberg (SWE) T. Icardo (ESP)