Slide Välkommen till Padel
på nästa nivå
Padel Tour \ Euro Finans Invitational 2021 27-28 JULI 27-28 JULI

Stad: Båstad
Arena: Båstad Tennisstadion
Datum: 27-28 juli 2021
Kategori: Damer & Herrar

27-28 juli 2021

Tabeller

Gruppspel Herr

GRUPP STARTTID BANA RESULTAT TV
A. Fernandez (ESP)
S. Vasquez (SWE)
vs. A. Coello (ESP)
A. Andersson (SWE)
Herr1 Tisdag 9.30 CC 7-6 6-4 0-0 TV
M. Yanguas (ESP)
D. Windahl (SWE)
vs. I. Ramírez (ESP)
P. Figueroa (SWE)
Herr2 Tisdag 9.30 Bana 1 6-2 6-4 0-0 TV
A. Fernandez (ESP)
S. Vasquez (SWE)
vs. J. Leal (ESP)
C. Knutsson (SWE)
Herr1 Tisdag 14.45 Bana 1 7-5 6-3 0-0 TV
M. Yanguas (ESP)
D. Windahl (SWE)
vs. G. Rubio (ESP)
C. Rocafort (SWE)
Herr2 Tisdag 14.45 CC 7-6 4-6 6-1 TV
A. Coello (ESP)
A. Andersson (SWE)
vs. J. Leal (ESP)
C. Knutsson (SWE)
Herr1 Återupptas 9:30 Bana 1 6-7 6-2 7-5 TV
I. Ramírez (ESP)
P. Figueroa (SWE)
vs. G. Rubio (ESP)
C. Rocafort (SWE)
Herr2 Tisdag 20.15 CC 3-6 4-6 0-0 TV

Semifinaler Dam

KATEGORI STARTTID BANA RESULTAT TV
A. Behram (SWE)
C. Barciela (ESP)
vs. A. Åkerberg (SWE)
A. Cañellas (ESP)
Dam Tisdag 18.30 B1 6-4 6-7 3-6 TV
S. Arvidsson (SWE)
B. Soleymani (ESP)
vs. A. Girdo (SWE)
N. Brito (ARG)
Dam Tisdag 18.30 CC 2-6 3-6 0-0 TV

HERR GRUPP 1

SPELADE VINST FÖRLUST POÄNG
S. Vasquez
A. Fernandez
2 2 0 4
A. Andersson
A. Coello
2 1 1 2
C. Knutsson
J. Leal
2 0 2 0

HERR GRUPP 2

SPELADE VINST FÖRLUST POANG
D. Windahl
M. Yanguas
2 2 0 4
C. Rocafort
G. Rubio
2 1 1 2
P. Figueroa
I. Ramírez
2 0 2 0

Semifinal

GRUPP STARTTID BANA RESULTAT TV
S. Vasquez (SWE)
A. Fernandez (ESP)
vs. C. Rocafort (ESP)
G. Rubio (ESP)
Herr Onsdag CC 4-6 3-6 0-0 TV
D. Windahl (SWE)
M. Yanguas
(ESP)
vs. A. Andersson (SWE)
A. Coello (ESP)
Herr Onsdag CC 4-6 4-6 0-0 TV

Match om 3:e plats

GRUPP STARTTID BANA RESULTAT TV
A. Behram (SWE)
C. Barciela (ESP)
vs. S. Arvidsson (SWE)
B. Soleymani (SWE)
Dam Onsdag CC 7-5 2-6 6-3 TV

Final

GRUPP STARTTID BANA RESULTAT TV
A. Cañellas (ESP)
A. Åkerberg
(SWE)
vs. A. Girdo (SWE)
N. Brito (ESP)
Dam Onsdag CC 1-6 7-5 4-6 TV
C. Rocafort (ESP)
G. Rubio (SWE)
vs. Miguel Yanguas (ESP)
Daniel Windahl (SWE)
Herr Onsdag CC 4-6 7-5 4-6 TV

GRUPP 1

SPELADE VINST FÖRLUST POANG
S. Vasquez
A. Fernandez
2 2 0 4
A. Andersson
A. Coello
2 1 1 2
C. Knutsson
J. Leal
2 0 2 0

GRUPP 2

SPELADE VINST FÖRLUST POANG
D. Windahl
M. Yanguas
2 2 0 4
C. Rocafort
G. Rubio
2 1 1 2
P. Figueroa
I. Ramírez
2 0 2 0

Herrar Gruppspel

Grupp 1 9:30 7-6 / 6-4 / 0-0 CC
A. Fernandez (ESP) S. Vasquez (SWE)
A. Coello (ESP) A. Andersson (SWE)
Grupp 2 9:30 6-2 / 6-4 / 0-0 Bana 1
M. Yanguas (ESP) D. Windahl (SWE)
I. Ramírez (ESP) P. Figueroa (SWE)
Grupp 1 14:45 7-5 / 6-3 / 0-0 Bana 1
A. Fernandez (ESP) S. Vasquez (SWE)
J. Leal (ESP) C. Knutsson (SWE)
Grupp 2 14:45 7-6 / 4-6 / 6-1 CC
M. Yanguas (ESP) D. Windahl (SWE)
G. Rubio (ESP) C. Rocafort (SWE)
Grupp 1 20:15 6-7 / 6-2 / 7-5 Bana 1
A. Coello (ESP) A. Andersson (SWE)
J. Leal (ESP) C. Knutsson (SWE)
Grupp 2 20:15 3-6 / 4-6 / 0-0 CC
I. Ramírez (ESP) P. Figueroa (SWE)
G. Rubio (ESP) C. Rocafort (SWE)

Herrar Slutspel

Semifinal 1 Onsdag 4-6 / 3-6 / 0-0 CC
S. Vasques (SWE) A. Fernandez (ESP)
C. Rocafort (ESP) G. Rubio (ESP)
Semifinal 2 Onsdag 4-6 / 4-6 / 0-0 CC
D. Windahl (SWE) M. Yanguas (ESP)
A. Andersson (SWE) A. Coello (ESP)
Final Onsdag 4-6 / 7-5 / 4-6 CC
C. Rocafort (ESP) G. Rubio (ESP)
D. Windahl (SWE) M. Yanguas (ESP)

Damer Slutspel

Semifinal 1 Tisdag 18:30 6-4 / 6-7 / 3-6 B1
A. Behram (SWE) C. Barciela (ESP)
A. Åkerberg (SWE) A. Cañellas (ESP)
Semifinal 2 Tisdag 18:30 2-6 / 3-6 / 0-0 CC
S. Arvidsson (SWE) B. Soleymani (SWE)
A. Girdo (SWE) N. Brito (ARG)
Placeringsmatch Onsdag 7-5 / 2-6 / 6-3 CC
A. Behram (SWE) C. Barciela (ESP)
S. Arvidsson (SWE) B. Soleymani (SWE)
Final Onsdag 17.00 1-6 / 7-5 / 4-6 CC
A. Cañellas (ESP) A. Åkerberg (SWE)
A. Girdo (SWE) N. Brito (ARG)